AKTUALNOŚCI

Teatr ZIELONY MELONIK OGŁASZA NABÓR SENIORÓW
22.01.2022

Teatr ZIELONY MELONIK otwiera swoje podwoje i ogłasza nabór do zespołu. To propozycja dla seniorek i seniorów. Pierwsze spotkanie odbędzie się tuż po feriach zimowych – w czwartek 17 lutego o godz. 15.30 w Dorożkarni. Kto może przyjść? Każdy, kto ma chęć robić teatr, popracować nad spektaklem i go wystawić. Uwaga! To nie jest casting, bo też nie o to chodzi, by kandydaci do ZIELONEGO MELONIKA posiadali już konkretne umiejętności.

W Warszawie działają zespoły teatralne, które powstały z myślą o seniorach. Z powodzeniem występują głównie na scenach stołecznych domów kultury, ale też w innych miastach, startują w przeglądach artystycznych. Repertuar często opierają na własnych doświadczeniach, zbierają opowieści, uczą się przekuwać je w scenariusz, by w efekcie wystawić spektakl. Przy teatrach instytucjach znajdziecie na przykład grupy, które przygotowują seniorów do odbioru spektaklu, ale też spotykają się na wspólnych czytaniach sztuki.

W ZIELONYM MELONIKU będzie inaczej. Jeśli macie już skojarzenia z Teatrzykiem Zielona Gęś, groteskowym dowcipem oraz absurdalnym poczuciem humoru – to dobry kierunek. Plan jest taki, by spektakle oprzeć o znakomitą polską literaturę. Literaturę z klasą, którą seniorzy pewnie znają, dzięki której i aktorzy i widzowie poczują też klimat dawnej Warszawy.

Zajęcia będzie prowadził Stanisław Dembski – pedagog, aktor reżyser. Grał w Teatrze STU, Teatrze KTO w Krakowie oraz Teatrze C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Grał również w filmach i produkcjach telewizyjnych (m.in. Dzieje Mistrza Twardowskiego w reż. K. Gradowskiego, Przeprowadzki – serial TV w reż. L. Wosiewicza, Niania – serial TVN , Szymon Majewski ShowKasia i Tomek), obecnie jest aktorem Teatru Pijana Sypialnia.

Od kandydatów do teatru Stanisław oczekuje przede wszystkim systematyczności, ponieważ to bardzo pomaga w pracy – grupa spotykać się będzie raz w tygodniu na półtorej godziny. Celem tych spotkań jest wystawienie pierwszego spektaklu, a jeśli grupa będzie miała ochotę kontynuować wspólną przygodę, będą kolejne produkcje. Na zajęciach uczestniczki i uczestnicy poznają warsztat aktora, popracują nad dykcją, ruchem scenicznym, rolą w spektaklu, interpretacją tekstu. Trema? Pewnie będzie, ale i z nią poprzez odpowiednie techniki grupa spróbuje sobie poradzić.

Nie trzeba poddawać się upływowi czasu, a brak obowiązków zawodowych na emeryturze można wykorzystać na coś o czym dawno się marzyło, ale nigdy nie było na to czasu, albo na coś, co może wydawać się szalone. Na teatr! Korzyści płynących ze wspólnych spotkań jest mnóstwo – aktywność, nowi znajomi, nowe sieci wsparcia, nauka, ćwiczenie pamięci, pasja, poznawanie literatury polskiej, rozwijanie zainteresowań, współpraca, współodpowiedzialność, wspólne przeżywanie sukcesów, a czasem porażek… i długo można jeszcze wymieniać. Na koniec dodajmy, że udział w Teatrze ZIELONY MELONIK jest bezpłatny, prowadzący jest trzykrotnie zaszczepiony, zajęcia odbywają się w dużej sali – zachowujemy dystans.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie – 17 lutego, czwartek, godz. 15.30 (dojazd autobusem 108 lub 167, przystanek Łososiowa). Zapisy: damian.kalita@dorozkarnia.pl, tel. 663 654 763.

Melonik na tle kurtyny teatralnej, napis Dorożkarnia zaprasza, Teatr Zielony Melonik ogłasza nabór seniorów
Nasza kampania w komunikacji miejskiej
17.09.2021

Dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy naszą kampanię możecie zobaczyć w komunikacji miejskiej – autobusach i tramwajach oraz w Galerii Świętokrzyska. Od 6 do19 września 2021.

Wpadnijcie do swojego domu kultury na DZIEŃ OTWARTY.

 

Jestęsmy blisko ciebie - znajdź swój dom kultury
Koncert „Wołyń w pieśniach” Bielański Ośrodek Kultury i Bemowskie Centrum Kultury
15.03.2021

Bielański Ośrodek Kultury i Bemowskie Centrum Kultury zapraszają na Koncert „Wołyń w pieśniach”. Jest to dla nas wyjątkowe wydarzenie, nie tylko z racji tematyki koncertu, ale także przez podjętą współpracę. Dzięki uczestnictwu w kampanii Nadajemy Kulturę, mogliśmy poznać niesamowite osoby z Warszawskich Domów Kultury, pełne pasji i pomocy. Chcemy pokazać, że DK to nie konkurencja, a właśnie współpraca. To otwartość, wzajemny szacunek i wsparcie, dzięki którym możemy wspólnie tworzyć takie wydarzenia, jak to.

Więcej o koncercie:
„Wołyń w pieśniach” to projekt poświęcony muzyce, opowieściom i wspomnieniom zachowanym w pamięci przedwojennych mieszkańców województwa wołyńskiego poznanym podczas spotkań z mieszkańcami terenów położonych nad dwoma brzegami naturalnej granicy między Polską a Ukrainą, którą wyznacza rzeka Bug.
W pieśniach – melodie, słowa i harmonie stanowią przeplatankę wpływów muzyki ukraińskiej, polskiej i żydowskiej i innych, jako że dawny Wołyń zamieszkany był przez Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Czechów, Rosjan. Mieszkańcy byli wyznań: prawosławnego, rzymskokatolickiego, mojżeszowego, ewangelickiego. Ta wielobarwność, wielokulturowość widoczna jest w muzyce, języku, zwyczajach i obrzędach.
Projekt, koncert i wydana płyta oparte są głównie na wynikach samodzielnych badań terenowych autorki projektu Olgi Kozieł.

Wykonane będą pieśni weselne, żniwne, o miłości, doli, tęsknocie.

Wykonanie: Olga Kozieł, Anna Jurkiewicz, Julia Biczysko, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Karolina Podrucka

Partner technologiczny: Bemowskie Centrum Kultury

Kiedy: 20.03, godz. 18.00
Transmisja na żywo na FB i YT Bielańskiego Ośrodka Kultury i Bemowskiego Centrum Kultury

koncert Wołyń w pieśniach
W Wolskim Centrum Kultury Zimowy Ogród – Ptasie Historie
05.02.2021

Zimowa odsłona ogrodu sąsiedzkiego przy Działdowskiej to przestrzeń do spotkania ptasich sąsiadów. Każdy z nas rozpoznaje kawkę i sikorkę, ale czy wiemy jak wygląda górniczek czy uhla? Szklarnia w ogrodzie zmieniła się w przestrzeń/domek dla ptaków, gdzie poznacie i posłuchacie naszych zimowych sąsiadów. Dowiecie się jak wyglądają zimowe gatunki ptaków, jakie mają zwyczaje oraz posłuchacie ciekawostek z nimi związanych.

Ptasi ogród jest trochę magiczny. Czarnobiałe plansze ze zdjęciami ptaków wzorowane są na starych rycinach. Przy każdej z nich znajdziecie krótką anegdotkę o ptasim sąsiedzie. Obrazom towarzyszy dźwięk i światło. Warto wybrać się do niego o zmierzchu. W ogrodzie czekają też na Was niespodzianki przygotowane przez nasz zespół w Męskiej Szopie.

W 2021 roku chcemy Was zabrać w podróż po ptasich historiach. Zimowa odsłona to spotkanie z kilkoma pierwszymi ptakami, które możecie spotkać w parkach, czy lasach. W kolejnych miesiącach zaprosimy Was do bliższego poznania się z ptakami odwiedzającymi nas wiosną i latem.

Ogród powstał ze środków Biura Marketingu Miasta na ekologiczną segregację odpadów.

Ogród otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-16:00.

Konsultacje i głos: Stanisław Łubieński

Dźwięk – Maciej Kałka

Zdjęcie - zaśnieżone choinki stojące w skrzynkach przez budynkiem
5 grudnia – Dzień Wolontariusza
26.11.2020

Mokotowskie domy kultury: Centrum Łowicka, Dom Kultury Dorożkarnia, Dom Kultury Kadr i Służewski Dom Kultury realizują partnerski projekt  JESTEŚMY TU! Tworzymy zbiorowy portret mokotowskich Wolontariuszy i Wolontariuszek. Zaplanowany został nieco inaczej, ale ze względu na bezpieczeństwo realizowany jest w domach wolontariuszek i wolontariuszy. Każda i każdy szyje swój portret, a 5 grudnia wszystkie prace stworzą plenerową galerię portretów uszytych z najróżniejszych materiałów. Wielka zbiorowa tkanina pozwoli wszystkim zobaczyć różnorodność i wielość aktywistów i aktywistek działających w dzielnicy.

Konkurs literacki: Opowiem Wam historię. Dzielnice Warszawy
17.11.2020

Opowiem Wam historię to projekt literacki, który narodził się w Ośrodku Kultury Arsus. Propozycja dla tych, którzy piszą wiersze i opowiadania. Tematyka – dzielnice Warszawy: Ursus, Mokotów, Rembertów, Wawer, Ursynów i Targówek, ich przeszłość, czas obecny lub przyszłość. Opowieści o ludziach, miejscach, wydarzeniach… Jeśli jesteście zainteresowani koniecznie przeczytajcie REGULAMIN.

Termin nadsyłania prac: 27 listopada 2020

Prace wyłącznie e-mailem: justyna.scibor@arsus.pl

Ośrodek Kultury Arsus realizuje projekt w partnerstwie z Centrum Kultury i Aktywności, Domem Kultury Dorożkarnia, Domem Kultury Rembertów, Domem Kultury Wygoda, Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury Ursynów i Wawerskim Centrum Kultury. 

 

Zdjęcie gołębnika
Mamy film
15.10.2020

Jesteśmy w Galerii Świętokrzyska
21.09.2020

Dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy kampanię #NadajemyKulturę! można zobaczyć na stacji metra w Galerii Świętokrzyska. Od 21 do 27 września 2020. Dziękujemy.

#NadajemyKulturę na citylightach
16.09.2020

Od 16 września do 15 października znajdziecie nas na przystankach komunikacji miejskiej w stolicy.

Przystanek autobusowy z dużym plakatem kampanii Nadajemy Kulturę

Przystanek autobusowy z dużym plakatem kampanii Nadajemy Kulturę

 

Przystanek autobusowy z dużym plakatem kampanii Nadajemy Kulturę

NASZA KAMPANIA W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
15.09.2020

Od 14 września kampanię dzielnicowych domów kultury można zobaczyć w komunikacji miejskiej – w autobusach i tramwajach w całej Warszawie.

Serdecznie dziękujemy Miastu Stołecznemu Warszawa.

NASZA KAMPANIA STARTUJE WE WRZEŚNIU
05.09.2020

To już nasza trzecia kampania – Nadajemy Kulturę!

W tym roku pod hasłem:

JESTEŚMY BLISKO CIEBIE – ZNAJDŹ SWÓJ DOM KULTURY!

Kampania potrwa od września do października. Mieszkanki i mieszkańców Warszawy zapraszają do siebie 24 domy kultury.

Pierwsze wydarzenia już w weekend 4-6 września.

 

Jestęsmy blisko ciebie - znajdź swój dom kultury

O nas

 Bezpieczne i blisko Ciebie!

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie i kampanii wizerunkowej

#Nadajemy Kulturę! Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

 W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę. Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności” – jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki.
Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.

Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona.

Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.

#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury

Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków
na swoje wydarzenia. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne.

Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.

Dom kultury jako żywa tkanka

Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej czwartej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.
Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.

Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.

 Siła lokalności w epoce przesytu

Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?

Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.

Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.

Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest
w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.

 O potrzebie integracji środowiska

Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.

Kontakt dla mediów

Bemowskie Centrum Kultury: Beata Kloc, beata.kloc@bemowskie.pl, 509 482 157

Białołęcki Ośrodek Kultury: Magdalena Olbryś, m.olbrys@bok.waw.pl, 661 602 923

Bielański Ośrodek Kultury: Małgorzata Łukasiuk, m.lukasiuk@bok-bielany.eu, 22 834 65 47

Centrum Kultury i Aktywności: Marta Tarasiuk-Wścieklicka, marta.tarasiuk-wscieklicka@ckia.waw.pl, 574 888 875

Centrum Kultury Wilanów: 22 651 98 20

Centrum Łowicka: Ewelina Urynowicz, ewelina@lowicka.pl, 22 845 50 62

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe: Wojciech Matz, wojtek@cpk.art.pl, 22 277 08 29

Dom Kultury Dorożkarnia: Iwona Okupska, iwona.okupska@dorozkarnia.pl, 608 453 194

Dom Kultury Kadr: Katarzyna Widźgowska, k.widzgowska@dkkadr.waw.pl, 787 086 382

Dom Kultury Praga: Klaudyna Desperat, k.desperat@dkpraga.pl, 881 656 676

Dom Kultury Rembertów: Monika Zwierz, monika.zwierz@dkrembertow.waw.pl, 22 611 96 87

Dom Kultury Śródmieście:

Dom Kultury Świt: Aneta Wyczółkowska, awyczolkowska@dkswit.com.pl,507 861 112

Dom Kultury Włochy: Katarzyna Jakóbik, kjakobik@dkwlochy.pl, 517 847 429

Dom Kultury Wygoda: Beata Boćkowska, b.bockowska@dkwygoda.waw.pl, 22 812 06 33

Dom Kultury Zacisze: Marzena Szychułda, pr@zacisze.waw.pl, 603 852 763

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów: Katarzyna Krzyszkowska-Sut, k.krzyszkowska@dokursynow.pl, 22 125 56 03

Ośrodek Kultury Arsus: Justyna Ścibor, justyna.scibor@arsus.pl,  22 478 34 54

Ośrodek Kultury Ochoty: Maciejka Mazan, maciejka.mazan@oko.com.pl, 22 822 48 70

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: Anna Bielska, program.pogodna@domkulturywesola.net, 22 773 55 99

PROM Kultury Saska Kępa: Agata Bisko, agata.bisko@promkultury.pl, 609 79 80 60

Służewski Dom Kultury: Krystian Łukaszewicz, k.lukaszewicz@sdk.waw.pl, tel. 22 843 91 01

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy: Anna Apps, a.apps@alternatywy.art, 22 276 20 69

Wawerskie Centrum Kultury: Albert Kiciński, akicinski@um.warszawa.pl, 22 443 70 75

Wolskie Centrum Kultury: tel. 22 632 31 91

 

Deklaracja dostępności

Content | Menu | Access panel