Ferie zimowe: EKSPRES POLARNY

13.02.2023, godz. 7.30
Cena: 550 zł/5 dni

13-17 lutego 2023 (5 dni), poniedziałek-piątek, godz. 7.30-16.30

Opłata: 550 zł / 5 dni / dziecko. Zapisy od 11.01.2023, godz. 10.00. Liczba miejsc ograniczona

Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat na Zimę w mieście pod hasłem EKSPRES POLARNY i 5 dniowy program obejmujący warsztaty w godz. 10.00-15.00 i zajęcia świetlicowe w godz. 7.30-10.00 i 15.00-16.30.

Niezwykła podróż bez wyjazdu? Nie wierzycie? Przekonajcie się sami podczas ferii w Domu Kultury Zacisze, wsiadając do Ekspresu Polarnego. Wsiadając do pociągu odwiedzisz najdalsze miejsca na ziemi, zobaczysz jak wygląda życie w krainie wiecznych lodów, dowiesz się jak w surowych warunkach radzą sobie ludzie i zwierzęta, poznasz smak polarnej wyprawy i zaskoczysz zdobytą wiedzą (wiesz, że niektóre pingwiny, aby zaimponować samicy, zbierają… kamienie?) Każdego dnia ferii zimowych odwiedzimy inne państwo. Animator nie tylko przeprowadzi ciekawe zajęcia, ale również w atrakcyjny sposób przekaże wiedzę o świecie, wykorzystując do tego storytelling. Zajęcia prowadzi Mówiący Kij.

Co Was czeka?

Codziennie Animator-Konduktor wręczy uczestnikom bilet na ekspres, na którym znajdować się będą pierwsze informacje o kraju, który odwiedzimy (takie jak flaga, słowa kojarzące się z danym państwem itp.).

Ekspres zatrzyma się na następujących stacjach:

Norwegia – Witamy w kraju słynącym z fiordów oraz dnia i nocy polarnej. W kraju, gdzie można zobaczyć jedno z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych: zorzę polarną, gdzie Wiking pomacha nam na powitanie, a „w ciemnym lesie” troll obok nas stanie.

Glima i Topa Honk – poznajemy zabawy wikingów Podczas zajęć przywitamy się ze sobą nawzajem w kraju Wikingów i bliżej poznamy podczas zabaw integracyjnych – kto to wiking? – dowiemy się więcej o walecznym i silnym ludzie, wypróbujemy swoją siłę i zręczność podczas rozgrywek i zabaw sprawnościowych.

W krainie trolli – zabawy teatralne, inscenizacje i scenki związane z norweskimi legendami, podszkolimy warsztat aktorski wykonując proste zabawy związane z teatrem – wprawki teatralne, poznamy legendy związane z Norwegią i trollami, przygotujemy krótkie inscenizacje związane z poznanymi legendami lub ułożoną samodzielnie legendą.

Zorza polarna – zabawy plastyczne. Podczas zajęć dowiemy się, co to jest zorza polarna i kiedy można ją obserwować, będziemy podziwiać zorzę podczas multimedialnego pokazu, wykonamy też pracę plastyczną, którą potem zaprezentujemy.

Islandia – Czy słyszałeś, że na Islandii jest dwa razy więcej owiec niż mieszkańców, w lecie przez całą dobę jest jasno, a polskie batony Prince Polo są najpopularniejszymi wafelkami w kraju od 60 lat? A co jeszcze skrywa przed nami ta tajemnicza i piękna wyspa?

Domki mchem pokryte – zabawy twórcze, wykonanie domków z kreatywnych patyczków. Podczas zajęć dowiemy się gdzie i jak mieszkali Islandczycy – wykonamy domki, „stworzymy” wioskę islandzką z najpopularniejszymi zwierzętami wyspy – owcami.

Wielki połów – zabawy zręcznościowo – sprawnościowe, przygotujemy się do wypłynięcia w morze, poznamy podstawowe węzły żeglarskie, wyruszymy na wielki „połów” (przykładowe zabawy: Łowienie ryb, Przerębel, Sieć Rybacka, Przynęta).

Wybuchowe wulkany – małe eksperymenty, czyli wybuchający wulkan Podczas zajęć dowiemy się jak jest zbudowany i co uwalnia wulkan podczas erupcji, wykonamy papierową konstrukcję wulkanu, przeprowadzimy eksperyment „wybuchający wulkan”.

Grenlandia – Witamy w Grenlandii, która jest największą wyspą na Ziemi. Poza tym jest pokryta lądolodem. Czy mieszkają tu ludzie? Czym się zajmują? Zatrzymaj się na tej stacji i przekonaj sam.

W krainie wiecznego lodu – zabawy rytmiczno – ruchowe z bum bum rurkami. Dowiemy się, że rdzenna muzyka grenlandzka pochodzi z głębi serca, poszukamy własnych rytmów z serca i zgrania rytmów – ćwiczenia rytmiczne, zagramy znane melodie, używając bum-bum rurek.

Nasz przyjaciel Anaruk – zabawy twórczo – plastyczne – mini makieta z igloo Podczas zajęć poznamy mieszkańców wyspy i ich codzienne aktywności, wykonamy domki Eskimosów, stworzymy makietę wioski.

Góra Lodowa – zabawy kulinarne, pieczenie i dekorowanie ciasteczek lukrem. Przy okazji dowiemy się, co jedzą Grenlandczycy.

Antarktyda – zatrzymamy się na najmniej przyjaznym dla ludzi kontynencie. Choć znajduje się tam ogromna liczba stacji badawczych, Antarktyda jest najsłabiej zbadanym kontynentem na świecie. Czy chciałbyś kąpać się tylko raz w miesiącu, mieszkać w towarzystwie zaledwie trzech osób i 2000 pingwinów?

Rejs na Antarktydę – obserwacja wielorybów, prace kreatywne i twórcze, poznamy największe ssaki wodne, wykonamy pracę plastyczną i przeprowadzimy konkurencje zręcznościowe z balonowymi „harpunami”.

Pingwinek Pik – Pok – zabawy plastyczno – ruchowe, recyklingowe pingwiny. Podczas zajęć poznamy króla Antarktydy – pingwina (jak żyje, mieszka, czym się żywi…), wykonamy pracę plastyczną – pingwina z recyklingowych materiałów, poćwiczymy chód pingwina i inne pingwinie umiejętności.

Stacja Badawcza – proste eksperymenty i doświadczenia. Amundsen-Scott, czyli jakie stacje badawcze znajdują się na Antarktydzie i czym się zajmują, poznamy zachodzące w przyrodzie zjawiska, samodzielnie doświadczając i badając (przykładowe eksperymenty: tęcza na talerzu, rozdzielenie pieprzu i soli, nadmuchiwanie balonów octem i sodą, elektryzowanie).

Warszawa – Wracamy z naszych wojaży do stolicy. Pojedziemy do Teatru Baj, gdzie czekać nas będzie spektakl „Szkoła Marzeń, czyli AKADEMIA PANA KLEKSA” oraz warsztaty teatralne, podczas których zobaczymy różne lalki teatralne. Po wizycie w teatrze wrócimy do Domu Kultury Zacisze, gdzie zjemy obiad i uroczyście zakończymy naszą podróż.

Gotowi na świetną zabawę? To ruszamy!

Dom Kultury “Zacisze” zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Dodatkowo: Istnieje możliwość zamówienia obiadów/zapiekanek/hot dogów itp. w kawiarence DK Zacisze.

Menu Zacisze Cafe:

  • Poniedziałek: Spaghetti Bolognese
  • Wtorek: Pierogi ruskie
  • Środa: Kurczak pieczony z ryżem i surówka z buraków
  • Czwartek: Naleśniki z prażonym jabłkiem i bitą śmietaną
  • Piątek: Pierogi z serem i sosem śmietankowym
Cena 16 zł/ obiad. Płatność w kawiarence minimum z jednodniowym wyprzedzeniem. Wszelkie dodatkowe informacje dostępne pod numer tel. 696 030 281.

 

 

O nas

 Bezpieczne i blisko Ciebie!

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie i kampanii wizerunkowej

#Nadajemy Kulturę! Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

 W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę. Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności” – jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki.
Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.

Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona.

Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.

#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury

Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków
na swoje wydarzenia. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne.

Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.

Dom kultury jako żywa tkanka

Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej czwartej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.
Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.

Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.

 Siła lokalności w epoce przesytu

Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?

Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.

Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.

Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest
w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.

 O potrzebie integracji środowiska

Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.

Kontakt dla mediów

Bemowskie Centrum Kultury: Beata Kloc, beata.kloc@bemowskie.pl, 509 482 157

Białołęcki Ośrodek Kultury: Magdalena Olbryś, m.olbrys@bok.waw.pl, 661 602 923

Bielański Ośrodek Kultury: Małgorzata Łukasiuk, m.lukasiuk@bok-bielany.eu, 22 834 65 47

Centrum Kultury i Aktywności: Marta Tarasiuk-Wścieklicka, marta.tarasiuk-wscieklicka@ckia.waw.pl, 574 888 875

Centrum Kultury Wilanów: 22 651 98 20

Centrum Łowicka: Ewelina Urynowicz, ewelina@lowicka.pl, 22 845 50 62

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe: Wojciech Matz, wojtek@cpk.art.pl, 22 277 08 29

Dom Kultury Dorożkarnia: Iwona Okupska, iwona.okupska@dorozkarnia.pl, 608 453 194

Dom Kultury Kadr: Katarzyna Widźgowska, k.widzgowska@dkkadr.waw.pl, 787 086 382

Dom Kultury Praga: Klaudyna Desperat, k.desperat@dkpraga.pl, 881 656 676

Dom Kultury Rembertów: Monika Zwierz, monika.zwierz@dkrembertow.waw.pl, 22 611 96 87

Dom Kultury Śródmieście:

Dom Kultury Świt: Aneta Wyczółkowska, awyczolkowska@dkswit.com.pl,507 861 112

Dom Kultury Włochy: Katarzyna Jakóbik, kjakobik@dkwlochy.pl, 517 847 429

Dom Kultury Wygoda: Beata Boćkowska, b.bockowska@dkwygoda.waw.pl, 22 812 06 33

Dom Kultury Zacisze: Marzena Szychułda, pr@zacisze.waw.pl, 603 852 763

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów: Katarzyna Krzyszkowska-Sut, k.krzyszkowska@dokursynow.pl, 22 125 56 03

Ośrodek Kultury Arsus: Justyna Ścibor, justyna.scibor@arsus.pl,  22 478 34 54

Ośrodek Kultury Ochoty: Maciejka Mazan, maciejka.mazan@oko.com.pl, 22 822 48 70

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: Anna Bielska, program.pogodna@domkulturywesola.net, 22 773 55 99

PROM Kultury Saska Kępa: Agata Bisko, agata.bisko@promkultury.pl, 609 79 80 60

Służewski Dom Kultury: Krystian Łukaszewicz, k.lukaszewicz@sdk.waw.pl, tel. 22 843 91 01

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy: Anna Apps, a.apps@alternatywy.art, 22 276 20 69

Wawerskie Centrum Kultury: Albert Kiciński, akicinski@um.warszawa.pl, 22 443 70 75

Wolskie Centrum Kultury: tel. 22 632 31 91

 

Deklaracja dostępności

Content | Menu | Access panel