I Maraton Teatralny w Wesołej

27.03.2022, godz. 11:00
Klub Kościuszkowca
Pl. Wojska Polskiego 129, 05-075 Warszawa
Cena: Wstęp wolny. Liczba uczestników ograniczona, do wyczerpania limitu miejsc.

Pomiędzy spektaklami zapraszamy do kawiarenki.

  • 11:00-12:00 – „Tiki Rafa. Na krańcu świata” – spektakl interaktywny dla dzieci 3-12 lat. Teatr Bajaderka, reż. Żaneta Palica, autor: Grzegorz Hume

Zapraszamy serdecznie na pełną przygód, morską opowieść o kolorowej kuli ziemskiej! Wiatr kołysze wszystkie fale, więc wsiadajmy czym prędzej na pokład przepięknej Tiki Rafy, aby wraz z Kapitanem Koralem i jego papugą Renią popłynąć w niezapomnianą podróż po wielkich, dalekich kontynentach!

Usłyszymy porywające, morskie opowieści, a wszystko w akompaniamencie piosenek wykonanych na żywo. Dowiemy się jak możemy zadbać o naszą planetę Ziemię, a przede wszystkim o swoje najbliższe otoczenie!

Razem z Tiki Rafą obierzmy wspólny kurs na kraniec świata! Mera, to dziewczynka o wielkiej wyobraźni, która pragnie wyruszyć w daleką podróż, dlatego zawsze przed pójściem spać wygląda przez okno i zatapia się w morskich widokach śpiewając o swoich marzeniach. Co takiego się wydarzy, że jednego wieczoru spełni się jej marzenie? Znajdując się na pokładzie Tiki Rafy, Merę czeka wiele przygód! Pomocny okaże się nowo poznany przyjaciel Szczurek Sznurek, który podróżując pod pokładem statku zwiedził świat wzdłuż i wszerz. Kapitan Koral, który jest korsarzem tego statku doceni starania dziewczynki i zabierze ją w niezapomniany rejs wzdłuż kontynentów. Z pomocą dzieci, Mera spróbuje odgadnąć odgłosy zwierząt z całego świata i rozpoznać ich sylwetkę. Zorientujemy się, że odgłosy zwierząt, to czysta muzyka stworzona przez samą naturę, a ich wspólne brzmienie to niczym symfonia dla naszych uszu. Kapitan Koral opowie o ciekawych miejscach na świecie oraz o warunkach w jakich żyją różne gatunki zwierząt. Dowiemy się w jaki sposób możemy zadbać o naszą Planetę oraz o wszystkie zwierzęta, aby w swoich domach pozostały bezpieczne.

Dzieci wezmą aktywny udział w spektaklu. Będziemy odgadywać zagadki słowne, dźwiękowe, plastyczne, a także wspólnie zatańczymy na pokładzie statku. Kapitan wybierze pomocników, którym wyznaczy małe, ważne zadania, a dzieci otrzymają drobne upominki.

Po spektaklu zapraszamy dzieci na warsztaty tworzenia masek teatralnych.

  • 15:00-16:00 – „Metoda selekcji” – spektakl komediowy dla dorosłych. Teatr Południe, reż. Bartłomiej Gola, na podstawie dramatu „Metoda Gronholma” Jordiego Galcerana Ferrera

W sali spotkań na 11 piętrze spotyka się czworo kandydatów starających się o stanowisko dyrektora handlowego. W trakcie procesu rekrutacyjnego poddawani są kolejnym, coraz dziwniejszym testom.  W jaki sposób przez nie przejdą, czy zachowają swoje człowieczeństwo, czy pozwolą zmanipulować się systemowi oceny wymyślonemu przez dział personalny?

Sztuka dotyka ciągle aktualnych tematów, związanych między innymi z granicami prywatności, z bezdusznością systemów oraz specyficznym klimatem pracy w korporacjach.

Sztuka powstała w 2021 roku ramach zajęć Gabinetu Spotkań Teatralnych prowadzonych przez Bartłomieja Golę, aktora i reżysera, absolwenta wrocławskiej AST. Pozostali członkowie zespołu to aktorzy-pasjonaci, którzy na co dzień pracują zawodowo między innymi w dużych korporacjach, więc tematykę spektaklu znają niejako „od środka”. Od 2022 roku spektakl jest wystawiany w ramach repertuaru Teatru Południe.

Występują:

Agnieszka Bartnikiewicz / Ania Łada

Magda Oleksiewicz/ Julia Sokołowska

Monika Pawlik /Paulina Radzimirska

Tomek Kamiński / Irek Wojaczek

  • 16:30-17:30 – „Krawiec” – spektakl kryminalny z elementami komedii dla młodzieży i dorosłych, Teatr Chmur, reż. Julia Kotarska, autor: Julia Kotarska

Teatr Chmur działa w Studiu Teatralnym Julii Kotarskiej. Aktorzy od 2021 roku spotykają się w nowym miejscu – w Ośrodku Działań Twórczych „Pogodna” w Warszawie Wesołej. Teatr ma na swoim koncie wiele autorskich spektakli, a także najwyższe zdobyte trofea na festiwalach teatralnych ogólnopolskich i międzynarodowych. Autorem i reżyserem wszystkich sztuk granych od lat przez Teatr Chmur jest Julia Kotarska. „Krawiec” to premierowy spektakl o charakterze kryminalnym z elementami komedii. W pozornie cichym miasteczku dochodzi do niewyjaśnionych morderstw…

Muzyka: Tomasz Struzik

  • 18:00-19:00 –  „Jubileusz” – spektakl komediowy dla młodzieży i dorosłych, Teatr Zarazem, reż. Katarzyna Krakowiak, Piotr Wawer, autor: Anton Pawłowicz Czechow

Sztuka w jednym akcie. Zbliżający się jubileusz banku należy godnie uczcić. Urzędnik Chiryn mozoli się nad przygotowaniem stosownego sprawozdania, lecz ciągle ktoś odrywa go od pracy – prezes Szypuczyn, szczebiotka Tatiana, wdowa Mierczutkina… Diabli biorą urzędnika i jego robotę…

„Jestem miłośnikiem teatru od pięćdziesięciu dwu lat. Niezmiennie sprawia mi frajdę uczenie się aktorstwa i nauczanie tegoż. Mimo sporej tuszy jestem wiecznie głodny. Głodny tego, co jeszcze pokaże mi teatr?”

Piotr Wawer sr

Scenografia i kostiumy: Paweł Rusinowski
Muzyka: Krzysztof Brzeziński
Obsada: Katarzyna Krakowiak, Joanna Makarczyk, Karolina Mazur, Zofia Orzech, Rafał Bobrowski, Łukasz Jachacy, Piotr Wawer

Bilet teatralny z dwoma maskami.

O nas

 Bezpieczne i blisko Ciebie!

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie i kampanii wizerunkowej

#Nadajemy Kulturę! Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

 W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę. Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności” – jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki.
Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.

Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona.

Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.

#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury

Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków
na swoje wydarzenia. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne.

Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.

Dom kultury jako żywa tkanka

Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej czwartej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.
Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.

Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.

 Siła lokalności w epoce przesytu

Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?

Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.

Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.

Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest
w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.

 O potrzebie integracji środowiska

Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.

Kontakt dla mediów

Bemowskie Centrum Kultury: Beata Kloc, beata.kloc@bemowskie.pl, 509 482 157

Białołęcki Ośrodek Kultury: Magdalena Olbryś, m.olbrys@bok.waw.pl, 661 602 923

Bielański Ośrodek Kultury: Małgorzata Łukasiuk, m.lukasiuk@bok-bielany.eu, 22 834 65 47

Centrum Kultury i Aktywności: Marta Tarasiuk-Wścieklicka, marta.tarasiuk-wscieklicka@ckia.waw.pl, 574 888 875

Centrum Kultury Wilanów: 22 651 98 20

Centrum Łowicka: Ewelina Urynowicz, ewelina@lowicka.pl, 22 845 50 62

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe: Wojciech Matz, wojtek@cpk.art.pl, 22 277 08 29

Dom Kultury Dorożkarnia: Iwona Okupska, iwona.okupska@dorozkarnia.pl, 608 453 194

Dom Kultury Kadr: Katarzyna Widźgowska, k.widzgowska@dkkadr.waw.pl, 787 086 382

Dom Kultury Praga: Klaudyna Desperat, k.desperat@dkpraga.pl, 881 656 676

Dom Kultury Rembertów: Monika Zwierz, monika.zwierz@dkrembertow.waw.pl, 22 611 96 87

Dom Kultury Śródmieście:

Dom Kultury Świt: Aneta Wyczółkowska, awyczolkowska@dkswit.com.pl,507 861 112

Dom Kultury Włochy: Katarzyna Jakóbik, kjakobik@dkwlochy.pl, 517 847 429

Dom Kultury Wygoda: Beata Boćkowska, b.bockowska@dkwygoda.waw.pl, 22 812 06 33

Dom Kultury Zacisze: Marzena Szychułda, pr@zacisze.waw.pl, 603 852 763

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów: Katarzyna Krzyszkowska-Sut, k.krzyszkowska@dokursynow.pl, 22 125 56 03

Ośrodek Kultury Arsus: Justyna Ścibor, justyna.scibor@arsus.pl,  22 478 34 54

Ośrodek Kultury Ochoty: Maciejka Mazan, maciejka.mazan@oko.com.pl, 22 822 48 70

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: Anna Bielska, program.pogodna@domkulturywesola.net, 22 773 55 99

PROM Kultury Saska Kępa: Agata Bisko, agata.bisko@promkultury.pl, 609 79 80 60

Służewski Dom Kultury: Krystian Łukaszewicz, k.lukaszewicz@sdk.waw.pl, tel. 22 843 91 01

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy: Anna Apps, a.apps@alternatywy.art, 22 276 20 69

Wawerskie Centrum Kultury: Albert Kiciński, akicinski@um.warszawa.pl, 22 443 70 75

Wolskie Centrum Kultury: tel. 22 632 31 91

 

Deklaracja dostępności

Content | Menu | Access panel