28.05 (niedziela), godz. 19.00
Inauguracja cyklu
Koncert „Moja historia – AMY WINEHOUSE Ania Krysiak TRIO
Inspiracją projektu jest twórczość wybitnej wokalistki, kompozytorki – Amy Winehouse. Zafascynowała nas różnorodność stylów, z pogranicza soulu, jazzu i R&B, oraz liryczność Jej własnych tekstów o trudnych przeżyciach, uzależnieniu i poszukiwaniu miłości. Zabieramy słuchaczy w muzyczny świat Amy. Zaprezentujemy Jej największe przeboje.
Przywołamy również Jej muzyczne inspiracje Arethę Franklin, Franka Sinatrę, The Ronettes oraz ciekawe anegdoty z życia Amy.
4.06 (niedziela), godz. 15.30 | dla dzieci
Zabawy z wiejskiego podwórka
Rodzinny koncert interaktywny Kapeli Rodziny Niwińskich
Wyliczanki, tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę. Przygotowaliśmy zabawy adresowane do najmłodszych takie jak: Kokoszka, Mak, Pan Zelman, a także tańce – zabawy z Mazowsza takie jak mazurek, trojak czy poleczka. To okazja do kontaktu z żywą muzyką i możliwość poznania polskiej muzyki tradycyjnej. Zabawom towarzyszy akompaniament skrzypiec, harmonii, klarnetu, bębna obręczowego, barabanu – instrumentów typowych dla dawnych, mazowieckich kapel.
4.06 (niedziela), godz. 19.00
Koncert Grupy Canta Macondo
Zespół grający typową kolumbijską muzykę znad Morza Karaibskiego i wybrzeża Pacyfiku.
Występią artyści z Kolumbii, Wenezueli i Polski, którzy grają na instrumentach takich jak bębny, kongi, skrzypce, klarnet, gaita, guacharaca i marakasy.
Miejsce: Park im. Zbigniewa Herberta
11.06 (niedziela), godz. 15.30 | dla dzieci
Koncert Pół kroku stąd… czyli koncert z największych przebojów bajek i filmów
Interaktywny koncert fabularyzowany dla całej rodziny. W repertuarze m. in. piosenki z bajek
takich jak Kraina Lodu, Vaiana, Pocahontas, Księżniczka i Żaba czy Wyprawa na Księżyc.
Wykonawcy:
Wiktoria Boroś
Marta Kosiorek
Łukasz Walczak
przy fortepianie – Artur Maciejewski
11.06 (niedziela), godz. 19.00
Koncert lekkich piosenek żeglarskich – Druga Wachta
Zespół w składzie: Maciej Bossowski – śpiew, ukulele, Mariusz Kubicki – gitara basowa, śpiew, Piotr Maciejczyk – akordeon, Bogdan Sabała – gitara akustyczna solowa.
W repertuarze grupy znajdują się utwory, których charakter najlepiej oddaje określenie – lekka piosenka żeglarska. Ciekawe aranże wspierane są w tym wypadku wrażliwością muzyczną oraz nienagannym warsztatem artystycznym. Autorski repertuar grupy to najczęściej utwory opisujące mazurską i morską rzeczywistość w sposób żartobliwy, dochodzący czasami do granicy pastiszu.
Grupa związana jest ze środowiskiem Jacht Klubu Oldtimer – stowarzyszeniem skupiającym pasjonatów starych żaglowców. Stąd większość autorskich piosenek wykonywanych przez Drugą Wachtę oparta jest na prawdziwych zdarzeniach i dotyczy realnych ludzi i jachtów – między innymi takich ikon Wielkich Jezior Mazurskich jak Biegnąca Po Falach czy Płynący Obłok.
W 2022 roku zespół otrzymał wyróżnienie na OPPA 2022 – 39. Międzynarodowym Festiwalu Bardów.
25.06 (niedziela), godz. 15.30 | dla dzieci
Koncert “Muzyczne wygibasy” w wykonaniu teatru Mozaika
Przed nami spotkanie z przygodami, zabawami i wierszami zapodzianymi w piosenkach Przemka Mazurka – autora tekstów oraz utworów dla dzieci i dorosłych.
Nie rezygnując ani na chwilę z zabawy melodią i słowem, przyjrzymy się, o czym, po co, kto, do kogo i dlaczego śpiewa? Innymi słowy, dowiemy się, jak to jest być kompozytorem piosenek oraz sami spróbujemy swoich sił w trakcie rozmaitych muzycznych wyzwań, do których zaproszą nas muzycy. Ponadto posłuchamy autorskich piosenek naszego gościa, który ze swymi scenicznymi kompanami zaprezentuje całą feerie strunowych i perkusyjnych dźwięków. Słowem, zwrotki będą w kropki, a refreny w pasy – jesteście gotowi na muzyczne wygibasy?
Koncert zawiera wiele elementów interakcji z dziećmi oraz towarzyszy wydaniu płyty Przemka Mazurka oraz kompani artystycznej Mozaika: „Muzyczne Wygibasy”
25.06 (niedziela), godz. 19.00
Koncert zespołu Wonky Town
Usłyszymy utwory oraz aranżacje znanych przebojów popowych utrzymane w stylistykach takich jak swing, bossa nova, funk czy ballad jazzowych
Zespół w składzie:
Zuzanna Kosek – skrzypce,
Michał Giłka – saksofon altowy oraz sopranowy,
Antoni Borycki – fortepian,
Maciej Klik – gitara elektryczna,
Marek Krause – gitara basowa,
Michał Chojnacki – perkusja
9 lipca (niedziela), godz.15.30 | dla dzieci
Jazz dla dzieci – koncert interaktywny “Jazz Trąbalski”
16 lipca (niedziela), godz.15.30 | dla dzieci
Jazz dla dzieci koncert interaktywny “Saksofon – władca jazzu”
23 lipca (niedziela), godz.15.30 | dla dzieci
Jazz dla dzieci koncert interaktywny “Sześć strun jazzu – gitara”
MIEJSCE: PARK IM. ZBIGNIEWA HERBERTA
Bezpieczne i blisko Ciebie!
Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie i kampanii wizerunkowej
#Nadajemy Kulturę! Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!
W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę. Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności” – jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki.
Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.
Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona.
Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.
#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury
Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!
Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków
na swoje wydarzenia. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne.
Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.
Dom kultury jako żywa tkanka
Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej czwartej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.
Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.
Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.
Siła lokalności w epoce przesytu
Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?
Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.
Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.
Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest
w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.
O potrzebie integracji środowiska
Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.
Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.
Bemowskie Centrum Kultury: Beata Kloc, beata.kloc@bemowskie.pl, 509 482 157
Białołęcki Ośrodek Kultury: Magdalena Olbryś, m.olbrys@bok.waw.pl, 661 602 923
Bielański Ośrodek Kultury: Małgorzata Łukasiuk, m.lukasiuk@bok-bielany.eu, 22 834 65 47
Centrum Kultury i Aktywności: Marta Tarasiuk-Wścieklicka, marta.tarasiuk-wscieklicka@ckia.waw.pl, 574 888 875
Centrum Kultury Wilanów: 22 651 98 20
Centrum Łowicka: Ewelina Urynowicz, ewelina@lowicka.pl, 22 845 50 62
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe: 22 277 08 20
Dom Kultury Dorożkarnia: Iwona Okupska, iwona.okupska@dorozkarnia.pl, 608 453 194
Dom Kultury Kadr: Katarzyna Widźgowska, k.widzgowska@dkkadr.waw.pl, 787 086 382
Dom Kultury Praga: Klaudyna Desperat, k.desperat@dkpraga.pl, 881 656 676
Dom Kultury Rembertów: Monika Zwierz, monika.zwierz@dkrembertow.waw.pl, 22 611 96 87
Dom Kultury Śródmieście:
Dom Kultury Świt: Aneta Wyczółkowska, awyczolkowska@dkswit.com.pl,507 861 112
Dom Kultury Włochy: Katarzyna Jakóbik, kjakobik@dkwlochy.pl, 517 847 429
Dom Kultury Wygoda: Beata Boćkowska, b.bockowska@dkwygoda.waw.pl, 22 812 06 33
Dom Kultury Zacisze: Marzena Szychułda, pr@zacisze.waw.pl, 603 852 763
Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów: Katarzyna Krzyszkowska-Sut, k.krzyszkowska@dokursynow.pl, 22 125 56 03
Ośrodek Kultury Arsus: Justyna Ścibor, justyna.scibor@arsus.pl, 22 478 34 54
Ośrodek Kultury Ochoty: Maciejka Mazan, maciejka.mazan@oko.com.pl, 22 822 48 70
Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: Anna Bielska, program.pogodna@domkulturywesola.net, 22 773 55 99
PROM Kultury Saska Kępa: Agata Bisko, agata.bisko@promkultury.pl, 609 79 80 60
Służewski Dom Kultury: Krystian Łukaszewicz, k.lukaszewicz@sdk.waw.pl, tel. 22 843 91 01
Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy: Anna Apps, a.apps@alternatywy.art, 22 276 20 69
Wawerskie Centrum Kultury: Albert Kiciński, akicinski@um.warszawa.pl, 22 443 70 75
Wolskie Centrum Kultury: tel. 22 632 31 91