Noc Muzeów 2022: Kosmiczne Zacisze

14.05.2022, godz. 16:00
Cena: Udział bezpłatny. Elektroniczna rezerwacja miejsc.  

14 maja 2022, sobota, godz. 16.00-20.30 / 14 травня 2022 року субота 16.00-20.30

Wydarzenie bezpłatne. Zapisy online od 9.05.22

Kosmiczna Noc Muzeów na Zaciszu to obietnica niezwykłych przygód, ciekawostek i edukacyjnych zabaw, nieziemskich tajemnic, podróży na księżyc i nie tylko…

W programie: 

 • pokaz rozgwieżdżonego nieba w mobilnym planetarium „Nasze niebo”. Pokaz o tym, co widać na niebie. Obejrzymy fazy Księżyca i planety Układu Słonecznego, kometę i deszcz meteorów oraz Drogę Mleczną.  Nauczymy się rozpoznawać najjaśniejsze gwiazdy i charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdozbiory, poznamy gwiazdozbiory zodiakalne. Dowiemy się także dlaczego gwiazdy świecą i jaką gwiazdą jest Słońce. Zobaczymy, jak nasze niebo zmienia się w ciągu nocy i roku.
 • warsztaty astronomiczne „Najpiękniejszy gwiazdozbiór” o tym, jak powstają gwiazdozbiory i które są najciekawsze. Jak z bliska wyglądają gwiazdy, które tworzą konstelacje. To zagadnienia, które dzieci poznają podczas tych warsztatów. Oryginalną i efektowną pamiątką z zajęć będzie samodzielnie wykonany, najpiękniejszy gwiazdozbiór, w którym błyszczące koraliki zastąpią najjaśniejsze gwiazdy.
 • Plastelinowy wszechświat – warsztaty plastelinowe! Grupa I, godz. 16.00 – 18.10, dzieci 8-10 lat. ZAPISY ONLINE
 • Grupa uczestniczyć będzie w pokazie w planetarium i w warsztatach astronomicznych, na koniec wspólnie wykonają zbiorową makietę z plasteliny “Komos w oczach dziecka”. Będzie to kosmos pełen latających spodków, robotów, nieziemskich pojazdów i budowli… Wszystko co tylko Wam się wymarzy!
 • Rakieta 3D! Grupa II, godz. 16.00 -18.10, dzieci 5-7 lat. ZAPISY ONLINE
 • Grupa uczestniczyć będzie w pokazie w planetarium i w warsztatach astronomicznych, na koniec wspólnie wykona kolorową rakietę 3D dla miłośników podróży i abstrakcyjnego malowania. Rakieta będzie cieszyć oko osoby odwiedzające DK Zacisze.
 • Baza kosmiczna. Grupa III, godz. 17.15-20.30, dzieci 10-12 lat. ZAPISY ONLINE
 • Grupa uczestniczyć będzie w pokazie w planetarium i w warsztatach astronomicznych. Na koniec wspólnie wykona stację kosmiczną na konstrukcji kopuły geodezyjnej. W bazie będą mogli schronić się nie tylko uczestnicy zajęć, ale również wszyscy chętni, którzy odwiedzą w maju Dom Kultury Zacisze. Warsztat finansowany z Budżetu Obywatelskiego 2022 Dzieciaki nie płacą – bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży.
 • Plastelinowy wszechświat – warsztaty plastelinowe w języku ukraińskim. Grupa IV (UA), godz. 17.15 – 19.30, dzieci 6-12 lat
 • Grupa uczestniczyć będzie w pokazie w planetarium i w warsztatach astronomicznych. Nna koniec wspólnie wykona zbiorową makietę z plasteliny “Kosmos w oczach dziecka”. Będzie to kosmos pełen latających spodków, robotów, nieziemskich pojazdów i budowli… Wszystko co tylko Wam się wymarzy! ZAPISY e-mailowewspolpraca@zacisze.waw.pl, prosimy o przesłanie imienia i nazwiska dziecka, jego wieku oraz numeru kontaktowego do rodzica.
 • Пластиліновий всесвіт – пластилінові майстерні українською мовою. Група IV (UA) на ст 17.15 – 19.30, діти 6-12 років
 • Група візьме участь у виставці в планетарії та в астрономічних майстер-класах, а на завершення виготовить колективну модель з пластиліну «Комос очима дитини». Це буде простір, повний літаючих тарілок, роботів, потойбічних транспортних засобів і споруд… Все, про що тільки можна мріяти! Реєстрація на електронну пошту: wspolpraca@zacisze.waw.pl, надішліть, будь ласка, ім’я дитини, вік та контактний номер батькам. Безкоштовні майстер-класи, кількість учасників обмежена.
 • (Nie)ziemski geo-spacer po Zaciszu realizowany we współpracy z Geogeocaching Warszawa. Geocaching polega na poszukiwaniu skrytek tzw. keszy (ang. cache). Szukanie keszy to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, doskonała zabawa dla wszystkich, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Keszy można szukać o każdej porze roku – i co ważne w dzisiejszych czasach – niezależnie od sytuacji epidemiologicznej. W opinii geokeszerów (poszukiwaczy keszy) jest to jeden z najlepszych sposobów na aktywne poznawanie nowych miejsc, naukę historii i odkrywanie miejsc dobrze znanych na nowo. Zbiórka z naładowanymi komórkami przed budynkiem DK

INFORMACJE OGÓLNE:

 • Wszystkie wydarzenia w ramach Nowy Muzeów 2022 w Domu Kultury są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.
 • Na wszystkie zajęcia prosimy o założenie wygodnych ubrań, które można wybrudzić.
 • Na uczestników warsztatów w DK Zacisze czekać będzie pyszna lemoniada, a Zacisze Cafe będzie oferowało kosmiczne muffinki i niebiańskie gofry.
 • Kosmiczne Zacisze jest częścią warszawskiej Nocy Muzeów 2022.

Zaciszański kosmos czeka na swoich odkrywców! Rezerwuj czas!

O nas

 Bezpieczne i blisko Ciebie!

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie i kampanii wizerunkowej

#Nadajemy Kulturę! Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

 W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę. Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności” – jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki.
Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.

Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona.

Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.

#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury

Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków
na swoje wydarzenia. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne.

Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.

Dom kultury jako żywa tkanka

Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej czwartej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.
Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.

Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.

 Siła lokalności w epoce przesytu

Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?

Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.

Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.

Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest
w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.

 O potrzebie integracji środowiska

Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.

Kontakt dla mediów

Bemowskie Centrum Kultury: Beata Kloc, beata.kloc@bemowskie.pl, 509 482 157

Białołęcki Ośrodek Kultury: Magdalena Olbryś, m.olbrys@bok.waw.pl, 661 602 923

Bielański Ośrodek Kultury: Małgorzata Łukasiuk, m.lukasiuk@bok-bielany.eu, 22 834 65 47

Centrum Kultury i Aktywności: Marta Tarasiuk-Wścieklicka, marta.tarasiuk-wscieklicka@ckia.waw.pl, 574 888 875

Centrum Kultury Wilanów: 22 651 98 20

Centrum Łowicka: Ewelina Urynowicz, ewelina@lowicka.pl, 22 845 50 62

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe: Wojciech Matz, wojtek@cpk.art.pl, 22 277 08 29

Dom Kultury Dorożkarnia: Iwona Okupska, iwona.okupska@dorozkarnia.pl, 608 453 194

Dom Kultury Kadr: Katarzyna Widźgowska, k.widzgowska@dkkadr.waw.pl, 787 086 382

Dom Kultury Praga: Klaudyna Desperat, k.desperat@dkpraga.pl, 881 656 676

Dom Kultury Rembertów: Monika Zwierz, monika.zwierz@dkrembertow.waw.pl, 22 611 96 87

Dom Kultury Śródmieście:

Dom Kultury Świt: Aneta Wyczółkowska, awyczolkowska@dkswit.com.pl,507 861 112

Dom Kultury Włochy: Katarzyna Jakóbik, kjakobik@dkwlochy.pl, 517 847 429

Dom Kultury Wygoda: Beata Boćkowska, b.bockowska@dkwygoda.waw.pl, 22 812 06 33

Dom Kultury Zacisze: Marzena Szychułda, pr@zacisze.waw.pl, 603 852 763

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów: Katarzyna Krzyszkowska-Sut, k.krzyszkowska@dokursynow.pl, 22 125 56 03

Ośrodek Kultury Arsus: Justyna Ścibor, justyna.scibor@arsus.pl,  22 478 34 54

Ośrodek Kultury Ochoty: Maciejka Mazan, maciejka.mazan@oko.com.pl, 22 822 48 70

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: Anna Bielska, program.pogodna@domkulturywesola.net, 22 773 55 99

PROM Kultury Saska Kępa: Agata Bisko, agata.bisko@promkultury.pl, 609 79 80 60

Służewski Dom Kultury: Krystian Łukaszewicz, k.lukaszewicz@sdk.waw.pl, tel. 22 843 91 01

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy: Anna Apps, a.apps@alternatywy.art, 22 276 20 69

Wawerskie Centrum Kultury: Albert Kiciński, akicinski@um.warszawa.pl, 22 443 70 75

Wolskie Centrum Kultury: tel. 22 632 31 91

 

Deklaracja dostępności

Content | Menu | Access panel