Noc Muzeów 2023: Indiańskim tropem

13.05.2023, godz. 13.30-19.00
Cena: 0

13 maja 2023, sobota, godz. 13.30-19.00

Wydarzenie bezpłatne. Zapisy online od 8.05.23 od godz. 10.00

Zapraszamy na Indiańską NOC MUZEÓW na Zaciszu, podczas której będziecie mogli odkryć elementy kultury Indian Ameryki Północnej. Wy wszyscy, którzy choć przez chwilę chcecie poczuć się jak Winnetou, PRZYBYWAJCIE!

W programie:

  • Godz. 13.30-15.30 Duży totem, czyli wspólne tworzenie zaciszańskiego totemu, który zostanie w Domu Kultury i będzie nas strzegł. Dzieci 10-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY
  • Godz. 15.45-16.45 Małe totemy. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać swój własny papierowy totem. Dzieci 5-10 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY
    • TOTEMY – posągi symbole zawierające w sobie przekazy historii przodków danego plemienia. Totem stanowił niegdyś centrum duchowej mocy, z której czerpali siłę wojownicy. Moc zaklęta w totemie strzegła również ich domostw w czasie wypraw. My zrobimy swoje własne totemy.
  • Godz. 13.30-15.30 TOREBKA SZAMANA. Każdy uczestnik ozdobi wcześniej przygotowaną torebkę inspirując się indiańskimi motywami. Wykorzystamy farby, koraliki i różne wiązania. Dzieci 8-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY
  • Godz. 15.45-16.45 INDIAŃSKIE NASZYJNIKI. Wykorzystując makaron, koraliki i kolorowe piórka stworzymy niezwykłe naszyjniki oddające indywidualny charakter każdego twórcy. Dzieci 5-10 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY
  • Godz. 15.45-17.45 BIŻUTERIA w stylu indiańskim. Ze sznurków, koralików i piórek powstaną bransoletki, naszyjniki i breloczki. Dzieci 8-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY
  • Godz. 17.00 – 18.00 ŁAPACZ SNÓW. To amulet niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej. Zwykle wieszany były nad posłaniem lub przy wejściu do domostwa indiańskiego. Według wierzeń sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez amulet, który przepuszczał tylko dobre sny, a zatrzymywał nocne koszmary. Zły sen miał łapać się w gęstą sieć amuletu i spływać po piórach. A jak będzie wyglądał Wasz łapacz snów? Dzieci 10-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY
  • Godz. 17.00-18.00 PIÓROPUSZ, czyli nakrycie głowy, używane przez wybitnych wojowników indiańskich Ameryki Północnej regionu Wielkich Równin, był uważany za magiczny talizman ochronny. Wy także możecie zrobić swój pióropusz z kolorowego papieru i piórek. Dzieci 5-13 lat. Liczba miejsc ograniczona. ZAPISY
  • Godz. 18.00-19.00 FINAŁ Indiańskiej NOCY MUZEÓW. Spotkanie z Wodzem Szarym Wilkiem
    • W trakcie spotkania będziecie mieli okazję zobaczyć oryginalny indiański strój oraz przedmioty codziennego użytku. Dostaniecie sporą dawkę wiedzy na temat kultury Indian, poznacie kilka słów w językach indiańskich, pojawi się ceremonia odymiania. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w indiańskich tańcach oraz zabawach przy bębenku takich jak: taniec zwiadowców, taniec kruka, Krok Kulawego Konia, bizonki czy wyścigi fretek.

INFORMACJE OGÓLNE:

  • Wydarzenie jest częścią warszawskiej Nocy Muzeów 2023.
  • Wszystkie warsztaty w ramach Nocy Muzeów 2023 w Domu Kultury Zacisze są bezpłatne jednak obowiązują na nie zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Na Finał wstęp jest wolny bez zapisów.
  • Na warsztaty prosimy o założenie czegoś wygodnego co można wybrudzić.
  • Rezerwujcie czas i podążajcie z nami tropem Indian!
Grafika z księżycem i piórkami

O nas

 Bezpieczne i blisko Ciebie!

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie i kampanii wizerunkowej

#Nadajemy Kulturę! Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

 W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę. Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności” – jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki.
Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.

Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona.

Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.

#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury

Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków
na swoje wydarzenia. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne.

Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.

Dom kultury jako żywa tkanka

Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej czwartej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.
Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.

Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.

 Siła lokalności w epoce przesytu

Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?

Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.

Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.

Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest
w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.

 O potrzebie integracji środowiska

Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.

Kontakt dla mediów

Bemowskie Centrum Kultury: Beata Kloc, beata.kloc@bemowskie.pl, 509 482 157

Białołęcki Ośrodek Kultury: Magdalena Olbryś, m.olbrys@bok.waw.pl, 661 602 923

Bielański Ośrodek Kultury: Małgorzata Łukasiuk, m.lukasiuk@bok-bielany.eu, 22 834 65 47

Centrum Kultury i Aktywności: Marta Tarasiuk-Wścieklicka, marta.tarasiuk-wscieklicka@ckia.waw.pl, 574 888 875

Centrum Kultury Wilanów: 22 651 98 20

Centrum Łowicka: Ewelina Urynowicz, ewelina@lowicka.pl, 22 845 50 62

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe: Wojciech Matz, wojtek@cpk.art.pl, 22 277 08 29

Dom Kultury Dorożkarnia: Iwona Okupska, iwona.okupska@dorozkarnia.pl, 608 453 194

Dom Kultury Kadr: Katarzyna Widźgowska, k.widzgowska@dkkadr.waw.pl, 787 086 382

Dom Kultury Praga: Klaudyna Desperat, k.desperat@dkpraga.pl, 881 656 676

Dom Kultury Rembertów: Monika Zwierz, monika.zwierz@dkrembertow.waw.pl, 22 611 96 87

Dom Kultury Śródmieście:

Dom Kultury Świt: Aneta Wyczółkowska, awyczolkowska@dkswit.com.pl,507 861 112

Dom Kultury Włochy: Katarzyna Jakóbik, kjakobik@dkwlochy.pl, 517 847 429

Dom Kultury Wygoda: Beata Boćkowska, b.bockowska@dkwygoda.waw.pl, 22 812 06 33

Dom Kultury Zacisze: Marzena Szychułda, pr@zacisze.waw.pl, 603 852 763

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów: Katarzyna Krzyszkowska-Sut, k.krzyszkowska@dokursynow.pl, 22 125 56 03

Ośrodek Kultury Arsus: Justyna Ścibor, justyna.scibor@arsus.pl,  22 478 34 54

Ośrodek Kultury Ochoty: Maciejka Mazan, maciejka.mazan@oko.com.pl, 22 822 48 70

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: Anna Bielska, program.pogodna@domkulturywesola.net, 22 773 55 99

PROM Kultury Saska Kępa: Agata Bisko, agata.bisko@promkultury.pl, 609 79 80 60

Służewski Dom Kultury: Krystian Łukaszewicz, k.lukaszewicz@sdk.waw.pl, tel. 22 843 91 01

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy: Anna Apps, a.apps@alternatywy.art, 22 276 20 69

Wawerskie Centrum Kultury: Albert Kiciński, akicinski@um.warszawa.pl, 22 443 70 75

Wolskie Centrum Kultury: tel. 22 632 31 91

 

Deklaracja dostępności

Content | Menu | Access panel