Potańcówka z animacjami i muzyką na żywo: W jednym kręgu

20.11.2021, godz. 19:00
Cena: 0

20 listopada 2021, sobota, godz. 19.00-22.00

Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: od 15.11.21 godz. 9.00. Warunkiem zapisu jest wysłanie maila na adres: wspolpraca@zacisze.waw.pl z danymi: imię, nazwisko, nr telefonu. Potwierdzeniem zapisu będzie mail zwrotny od Organizatora.

Zapraszamy na potańcówkę z tradycyjnymi i ludowymi tańcami, animacjami i muzyką na żywo z obszarów kultury białoruskiej i ukraińskiej!

Taniec w piękny sposób potrafi łączyć ludzi bez względu na wiek. Ideą tańców integracyjnych jest łączenie ludzi, dawanie im radości poprzez wykonywanie prostych elementów i prostych układów choreograficznych tańców pochodzących z całego świata. Ich uproszczona forma pozwala każdemu szybko opanować podstawowe kroki i bawić się wspólnie z innymi. Tańczenie powtarzalnych elementów figur tanecznych korzystnie wpływa na ciało i umysł. Jednakże najważniejszym aspektem wspólnego tańca jest integrowanie ludzi, łączenie ich w jednym kręgu.

O oprawę muzyczną zadba Javaryna, Lity Taler oraz kapela Batareja, a animacje na parkiecie zapewni Ewa Karasińska.

Wykonawcy:

  • Javaryna – zespół powstał w 2003 roku. Założycielką jest Margarita Kubenkevich, a tworzą go muzycy, tancerze i kuglarze. Inspirowana duchem słowiańskiego średniowiecza Javaryna zajmuje się tańcami i muzyką dawną regionu Europy Wschodniej. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ludowe, miejskie i dworskie oraz muzyka białoruskiego i europejskiego średniowiecza i renesansu. Występom zespołu towarzyszy wyjątkowa oprawa – piękne stroje i autentyczne brzmienia dawnych instrumentów.
  • Lity Taler – zespół muzyki średniowiecznej i folkowej z Mińska na Białorusi. Występuje na festiwalach (Forpost fest), festynach archeologicznych (Biskupin) w Polsce, Danii, Szwajcarii i innych krajach Europy.
  • Batareja – kapela powstała w 2017 r w Białymstoku. Najczęściej sięga po muzykę wschodniego pogranicza. Zespół gra na potańcówkach wiejskich, miejskich oraz imprezach plenerowych, prowadzi zabawy muzyczne dla małych i dużych. Kapela prowadziła cykl zajęć dla animatorów w ramach projektu „Mały Kolberg na Podlasiu” oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży m.in. w ramach projektu „EtnoPodlasie”. Kapela zdobyła tytuł honorowy „Open_Slow 2018” podczas Festiwalu SlowFest w Supraślu. Laureaci konkursu Stara Tradycja. Kapela zagra w składzie Julita Charytoniuk (bębenek obręczowy, baraban, śpiew), Mateusz Tymura (akordeon, śpiew), Zbyszek Rusiłowicz (cymbały, dwojnica).

Animacje taneczne:

  • Ewa Karasińska – instruktorka tańców w kręgu, instruktorka Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała wg. programu dr. Detlefa Kapperta (Instytut Dynamiki Tańca i  Ruchu w Essen). Jej artystyczne zainteresowania krążą wokół tradycyjnych pieśni i tańca, szczególnie tych zza wschodniej granicy. W roku 1991 zaczęła śpiewać w zespole Werchowyna, w której repertuarze znajdowały się głównie pieśni ukraińskie i białoruskie. Pasję tę kontynuuje śpiewając i koncertując w zespołe Wyraj. Od 1996 działała w warszawskim Domu Tańca, swoje umiejętności nieustająco pogłębia na warsztatach ucząc się od takich mistrzów jak Delyan Demirev, Snieżana Balkanska, Daniel Sandu, Apostolis Skrekas, Lynn Frances i wielu innych. Od 2012 współorganizuje międzynarodowy Festiwal Wszystkie Mazurki Świata.

Zadanie współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

  • Organizator: Urząd Dzielnicy Targówek
  • Realizator: Dom Kultury Zacisze
  • Partner: RSM Praga

O nas

 Bezpieczne i blisko Ciebie!

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie i kampanii wizerunkowej

#Nadajemy Kulturę! Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

 W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę. Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności” – jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki.
Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.

Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona.

Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.

#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury

Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków
na swoje wydarzenia. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne.

Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.

Dom kultury jako żywa tkanka

Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej czwartej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.
Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.

Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.

 Siła lokalności w epoce przesytu

Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?

Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.

Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.

Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest
w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.

 O potrzebie integracji środowiska

Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.

Kontakt dla mediów

Bemowskie Centrum Kultury: Beata Kloc, beata.kloc@bemowskie.pl, 509 482 157

Białołęcki Ośrodek Kultury: Magdalena Olbryś, m.olbrys@bok.waw.pl, 661 602 923

Bielański Ośrodek Kultury: Małgorzata Łukasiuk, m.lukasiuk@bok-bielany.eu, 22 834 65 47

Centrum Kultury i Aktywności: Marta Tarasiuk-Wścieklicka, marta.tarasiuk-wscieklicka@ckia.waw.pl, 574 888 875

Centrum Kultury Wilanów: 22 651 98 20

Centrum Łowicka: Ewelina Urynowicz, ewelina@lowicka.pl, 22 845 50 62

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe: Wojciech Matz, wojtek@cpk.art.pl, 22 277 08 29

Dom Kultury Dorożkarnia: Iwona Okupska, iwona.okupska@dorozkarnia.pl, 608 453 194

Dom Kultury Kadr: Katarzyna Widźgowska, k.widzgowska@dkkadr.waw.pl, 787 086 382

Dom Kultury Praga: Klaudyna Desperat, k.desperat@dkpraga.pl, 881 656 676

Dom Kultury Rembertów: Monika Zwierz, monika.zwierz@dkrembertow.waw.pl, 22 611 96 87

Dom Kultury Śródmieście:

Dom Kultury Świt: Aneta Wyczółkowska, awyczolkowska@dkswit.com.pl,507 861 112

Dom Kultury Włochy: Katarzyna Jakóbik, kjakobik@dkwlochy.pl, 517 847 429

Dom Kultury Wygoda: Beata Boćkowska, b.bockowska@dkwygoda.waw.pl, 22 812 06 33

Dom Kultury Zacisze: Marzena Szychułda, pr@zacisze.waw.pl, 603 852 763

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów: Katarzyna Krzyszkowska-Sut, k.krzyszkowska@dokursynow.pl, 22 125 56 03

Ośrodek Kultury Arsus: Justyna Ścibor, justyna.scibor@arsus.pl,  22 478 34 54

Ośrodek Kultury Ochoty: Maciejka Mazan, maciejka.mazan@oko.com.pl, 22 822 48 70

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: Anna Bielska, program.pogodna@domkulturywesola.net, 22 773 55 99

PROM Kultury Saska Kępa: Agata Bisko, agata.bisko@promkultury.pl, 609 79 80 60

Służewski Dom Kultury: Krystian Łukaszewicz, k.lukaszewicz@sdk.waw.pl, tel. 22 843 91 01

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy: Anna Apps, a.apps@alternatywy.art, 22 276 20 69

Wawerskie Centrum Kultury: Albert Kiciński, akicinski@um.warszawa.pl, 22 443 70 75

Wolskie Centrum Kultury: tel. 22 632 31 91

 

Deklaracja dostępności

Content | Menu | Access panel