Wystawa „WZORY” / Michał Matysiak

23.02.2024, godz. 19:00
Centrum Promocji Kultury
ul. Podskarbińska 2
Cena: wstęp wolny

Wernisaż
23 lutego 2024 (piątek)
godz. 19:00
wstęp wolny

Wystawa czynna
26 lutego – 12 marca 2024
w godz. 11:00-18:00

Wystawa „WZORY” / Michał Matysiak

Michał Matysiak
Rzeźbiarz, malarz, grafik 3D, architekt, designer. W 2014 roku ukończyłem kierunek Architektura i Urbanistyka na Politechnice Łódzkiej. W 2016 roku zaś obroniłem dyplom na ASP w Łodzi, część główna w pracowni malarstwa prof. Piotra Stachlewskiego, a aneks w pracowni rzeźby dr hab. Janusza Czumaczenki. Od 2015 roku jestem pracownikiem Instytutu Rzeźby ASP w Łodzi, gdzie zajmuję się m.in. Rzeźbą Wirtualną i Rzeźbą w Metalu. W 2022 roku przystąpiłem do obrony dysertacji doktorskiej pt: „Techniki wirtualne w rzeźbiarskim procesie twórczym na przykładzie cyklu prac rzeźbiarskich Figura Serpentinata”.

W swoich pracach nieustannie łączę doświadczenia z pola architektury i rzeźby. Kreowanie, kształtowanie przestrzeni i jej wpływ na otoczenie w percepcji odbiorcy poruszającego się w czasie i przestrzeni są dla mnie nieustającym źródłem inspiracji. Można powiedzieć, że podchodzę dosyć naukowo, lub badawczo do działań w przestrzeni, co nieuchronnie sytuuje mnie w gronie formalistów, skupionych na „cielistości” swoich prac. Stale staram się odnajdować wzory w czasie, przestrzeni i skali, reżyserując linearną transformację swoich rzeźb i tym samym doznania odbiorcy.

Uważam, że każda rzeźba jest opowieścią, którą trzeba przeżyć dookoła i pod wieloma kierunkami, nie da się jej streścić w jednym zdjęciu. Bo jeżeli się da, to traci ona swoje walory trójwymiarowości, które wyróżniają ją od malarstwa i grafiki. Agresywne, dynamiczne formy moich rzeźb wynikają z charakteru twórczego ale też z fascynacji architekturą dekonstruktywistów.
Prezentowany cykl rzeźb powstał z połączenia zainteresowań architekturą i wirtualnością oraz inspiracji pracami Giambologny i Katarzyny Kobro. Już sama nazwa cyklu – Figura Serpentinata – wskazuje na podawcze pochylenie się nad zmiennością formy rzeźbiarskiej w czasie i przestrzeni.

Efektem takiego podejścia jest dzieło ściśle formalne w swoim wyrazie, i jako takie z premedytacją staram się utrzymać. Uważam, że jako społeczeństwo, odbiorcy, konsumenci kultury jesteśmy przebodźcowani ilością treści i kontekstów. W odpowiedzi na tę sytuację proponuję sztukę, w której istotą jest ciało rzeźby samo w sobie. Zaprezentowane rzeźby nie ratują świata, nie wypowiadają się obecnych dyskusjach społecznych, ekologicznych kulturowych czy innych. Zapraszają odbiorcę do spektaklu, w którym, aby móc w pełni uczestniczyć, trzeba wyzbyć się treści i skupić się na kontemplacji zmieniających się zjawisk plastyczno przestrzennych,  dać się wciągnąć w opowieść opierającą się na relacji brył, objętości, kierunków, kształtów i dynamizmów. Dodatkowym aspektem jest tutaj wirtualność, która w moich pracach przestaje być jedynie narzędziem a staje się pełnoprawnym medium i środkiem wypowiedzi artystycznej.

Lista wybranych aktywności twórczych na przestrzeni ostatnich lat:
2012 – 2016 – udział w corocznym Festiwalu Sztuki w Dusznikach Zdroju – WPA, prezentując indywidualne ekspozycje z malarstwa i rzeźby w ramach przestrzeni festiwalowych;
2014 – 2017 – ekspozycje instalacji przestrzennych podczas kolejnych edycji Light Move Festiwalu w Łodzi, m.in.; „Ważki”, „Kot”;
2014 – laureat konkursu Strzemińskiego organizowanego przez ASP w Łodzi w kategorii Sztuki Piekne;
2016 – udział w projekcie Urban Jewelry – Miejska Biżuteria. Realizacja w ramach tego projektu rzeźby „Diament” eksponowanej podczas wystaw w Filharmonii Łódzkiej i w Pucku;
2016 – udział w Sympozjum Rzeźby OPWA organizowane przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – realizacja rzeźby „Obelisk”
2017 – ekspozycja w przestrzeni publicznej rzeźby „Figura Serpentinata” na terenie Campusu Politechniki Łódzkiej;
2018 – udział w festiwalu sztuki Hultaj Festiwal w Gorzanowie z performancem „Rzeźba Live”;
2018 – ekspozycja w przestrzeni publicznej rzeźby „Serpentinata III” na terenie pałacu w Gorzanowie;
2018 – udział w plenerze rzeźbiarskim i wystawie „Osnowa OdNova” w Konstantynowie Łódzkim;
2019 – udział w wystawie „Rzeźba” w siedzibie Alliance Francaise w Manufakturze.
2019 – udział w wystawie „Konfiguracje” w Małej Zbrojowni w ASP w Gdańsku;
2020 – ekspozycja w przestrzeni publicznej rzeźby Dyrygent – przy ulicy Jaracza w Łodzi;
2021 – ekspozycja w przestrzeni publicznej rzeźby „Entrance” przy ulicy Przemysłowej w Łodzi;
2022 – ekspozycja w przestrzeni publicznej rzeźby „Skrzypek” przy ulicy Jaracza w Łodzi;
2022 – wystawa indywidualna w galerii „TA3” w Warszawie.
2023 – wystawa zbiorowa „Abstrakcje” w Galerii Stalowa w Warszawie.
2023 – wystawa indywidualna w siedzibie Fundacji Lux ProMonumentis w Łodzi;
2023 – ekspozycja w przestrzeni publicznej rzeźby „Baletnica” w Łodzi, będącej zamknięciem cyklu „łódzki tryptyk symfoniczny”;
2023 – udział w międzynarodowym Sympozjum Rzeźbiarskim w CRP w Orońsku, odsłonięcie rzeźby „Poczwarka” na terenie parku.

Kurator wystawy: Marcin Kokoszko

Wystawa "Wzory" Michał Matysiak

O nas

 Bezpieczne i blisko Ciebie!

Warszawskie Domy Kultury we wspólnym projekcie i kampanii wizerunkowej

#Nadajemy Kulturę! Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

 W czasie pandemii bliskość i kultura zostały wystawione na próbę. Po miesiącach lockdownu wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo doskwiera nam brak możliwości fundowania sobie i bliskim „małych codziennych przyjemności” – jak wyjście na koncert, spektakl, czy na zajęcia jogi, rysunku, robotyki, tanga, czy robienia kosmetyków. Doceniliśmy wartość kultury, która nagle stała się nieodstępna. Mimo upływu czasu przed nami wciąż stoją te same rozterki.
Z jednej strony strach, z drugiej potrzeba rozwoju, przełamania rutyny.

Co jest dla nas bezpieczne? Może to, co bliskie, lokalne i kulturalne…, czyli mocna sieć warszawskich domów kultury. Gotowa na nowe otwarcie. W najbliższym sąsiedztwie, tuż obok domu każdego warszawiaka, oswojona.

Niektóre domy kultury mają po 5o lat, inne cieszą się zaledwie kilkuletnim dorobkiem. Różni je kubatura, infrastruktura, sposób zarządzania, specyfika lokalna, wysokość dotacji, ale łączy wspólna misja, wartości, grupy docelowe, a przede wszystkim KULTURA i BLISKOŚĆ.

#Nadajemy Kulturę! Mocna sieć warszawskich domów kultury

Wydarzenia dla Ciebie i blisko Ciebie!

Już we wrześniu 2021 domy kultury otwierają nowy sezon i zapraszają warszawiaków
na swoje wydarzenia. Bezpłatne, różnorodne i bezpieczne.

Wydarzenia odbędą się w siedzibach domów kultury, w MALach, w przestrzeni miejskiej. Wszystkie na wyciągnięcie ręki, blisko odbiorców, bez barier.

Dom kultury jako żywa tkanka

Kampania #Nadajemy Kulturę! w swojej czwartej odsłonie podkreśla, jak wielki potencjał tkwi w lokalnych domach kultury. W Warszawie jest ich kilkadziesiąt. Oferują zarówno regularne zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również bogaty, comiesięczny repertuar wydarzeń dostosowany do potrzeb mieszkańców. Domy kultury to instytucje „żywe” i szybko reagujące na zmiany społeczne. Wiele z nich za priorytet przyjęło integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające je „mikro ojczyzny”. Stają się inicjatorami budowania pasiek, szycia maseczek, prowadzenia jadłodzielni i Miejsc Aktywności Lokalnej.
Mówią „twórz z nami program instytucji!”, „miej wpływ na to co robimy!”.

Warszawskie domy kultury mają i chcą być BLISKO Warszawiaków. Obok nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych powstają nowe filie, a szare parterowe budynki zamieniane są w nowoczesne siedziby.

 Siła lokalności w epoce przesytu

Po czasie zamknięcia na pilnie strzeżonych osiedlach, człowiek zaczyna szukać drugiego człowieka. Czy łatwość dostępu mediów społecznościowych i serwisów VOD może być zagrożeniem dla dzielnicowych domów kultury?

Domy kultury z pewnością się obronią. Zapraszają do spotkań „na żywo” i pisania własnych scenariuszy rozwoju umiejętności, pasji i hobby. Proponują oryginalne warsztaty. Uczą projektowania przy użyciu drukarki 3D, szycia i tkania, śpiewu i pielęgnowaniu ogrodu wspólnotowego czy pracy nad autorskim spektaklem muzycznym np. o… uzależnieniu od Internetu.

Nie udałoby się to, gdyby nie zmiana polityki dyrektorów, dla którzy coraz częściej sukcesem jest zadowolenie uczestnika i jakość, a nie kolejny rekord frekwencyjny.

Wspólnotowość to cecha, którą można osiągnąć w niewielkim gronie, ale widz, który jest
w relacji z domem kultury, wróci wielokrotnie.

 O potrzebie integracji środowiska

Jak podkreślają twórcy kampanii, #Nadajemy kulturę! to oddolna inicjatywa pracowników warszawskich domów kultury na rzecz rozwoju publiczności. Działają w myśl zasady: “współpracujmy, nie konkurujmy”. Tworzą przestrzeń do dyskusji, jakiej jeszcze w środowisku dzielnicowych jednostek kultury nie było. „Łączą nas wspólna misja i wartości. Sieciowanie daje początek nowym pomysłom oraz pozwala domom kultury wzmocnić się, przejść przez „zmiany”, np. związane z pandemią, by lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Warszawy”.

Kampania #NadajemyKulturę! realizowana jest przez 24 warszawskie domy kultury.

Kontakt dla mediów

Bemowskie Centrum Kultury: Beata Kloc, beata.kloc@bemowskie.pl, 509 482 157

Białołęcki Ośrodek Kultury: Magdalena Olbryś, m.olbrys@bok.waw.pl, 661 602 923

Bielański Ośrodek Kultury: Małgorzata Łukasiuk, m.lukasiuk@bok-bielany.eu, 22 834 65 47

Centrum Kultury i Aktywności: Marta Tarasiuk-Wścieklicka, marta.tarasiuk-wscieklicka@ckia.waw.pl, 574 888 875

Centrum Kultury Wilanów: 22 651 98 20

Centrum Łowicka: Ewelina Urynowicz, ewelina@lowicka.pl, 22 845 50 62

Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe: Wojciech Matz, wojtek@cpk.art.pl, 22 277 08 29

Dom Kultury Dorożkarnia: Iwona Okupska, iwona.okupska@dorozkarnia.pl, 608 453 194

Dom Kultury Kadr: Katarzyna Widźgowska, k.widzgowska@dkkadr.waw.pl, 787 086 382

Dom Kultury Praga: Klaudyna Desperat, k.desperat@dkpraga.pl, 881 656 676

Dom Kultury Rembertów: Monika Zwierz, monika.zwierz@dkrembertow.waw.pl, 22 611 96 87

Dom Kultury Śródmieście:

Dom Kultury Świt: Aneta Wyczółkowska, awyczolkowska@dkswit.com.pl,507 861 112

Dom Kultury Włochy: Katarzyna Jakóbik, kjakobik@dkwlochy.pl, 517 847 429

Dom Kultury Wygoda: Beata Boćkowska, b.bockowska@dkwygoda.waw.pl, 22 812 06 33

Dom Kultury Zacisze: Marzena Szychułda, pr@zacisze.waw.pl, 603 852 763

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów: Katarzyna Krzyszkowska-Sut, k.krzyszkowska@dokursynow.pl, 22 125 56 03

Ośrodek Kultury Arsus: Justyna Ścibor, justyna.scibor@arsus.pl,  22 478 34 54

Ośrodek Kultury Ochoty: Maciejka Mazan, maciejka.mazan@oko.com.pl, 22 822 48 70

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: Anna Bielska, program.pogodna@domkulturywesola.net, 22 773 55 99

PROM Kultury Saska Kępa: Agata Bisko, agata.bisko@promkultury.pl, 609 79 80 60

Służewski Dom Kultury: Krystian Łukaszewicz, k.lukaszewicz@sdk.waw.pl, tel. 22 843 91 01

Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy: Anna Apps, a.apps@alternatywy.art, 22 276 20 69

Wawerskie Centrum Kultury: Albert Kiciński, akicinski@um.warszawa.pl, 22 443 70 75

Wolskie Centrum Kultury: tel. 22 632 31 91

 

Deklaracja dostępności

Content | Menu | Access panel